Daniel Tudor cere măsuri după incidentul din unitatea de învățământ
adevaruldinoltenia
Primarul Daniel Tudor a reacționat public în urma situației apărute într-o unitate de învățământ din Scornicești, anunțând că au fost demarate procedurile legale pentru analizarea și clarificarea tuturor aspectelor semnalate.
Potrivit edilului, în cursul zilei de astăzi, începând cu ora 13:00, Consiliul de Administrație al școlii a început demersurile prevăzute de legislația în vigoare, în conformitate cu prevederile Legii nr. 198/2023 privind învățământul preuniversitar.
Daniel Tudor a transmis un mesaj ferm, subliniind că orice abatere de la normele de conduită, etică profesională sau de la regulile care garantează siguranța elevilor trebuie analizată cu maximă seriozitate și sancționată conform legii, dacă se confirmă existența unor încălcări.
„Vreau să fie foarte clar: orice comportament care încalcă normele de conduită, etica profesională sau siguranța elevilor nu este și nu va fi tolerat. Susțin ferm aplicarea tuturor măsurilor legale care se impun, în funcție de concluziile anchetei”, a declarat primarul Daniel Tudor.
Edilul a precizat că va urmări îndeaproape evoluția cazului și că instituțiile implicate trebuie să asigure un proces transparent, astfel încât părinții, elevii și întreaga comunitate să aibă încredere că situația este tratată cu responsabilitate.
Mesajul transmis de primarul orașului pune accent pe protejarea interesului superior al elevului și pe menținerea unui climat de respect și siguranță în școli, principii considerate esențiale pentru buna funcționare a sistemului educațional.
„Școala trebuie să rămână un spațiu al educației, respectului și siguranței. Comunitatea are nevoie de transparență, iar elevii trebuie să știe că drepturile și siguranța lor sunt protejate în orice situație”, a mai transmis edilul.
Autoritățile și conducerea unității de învățământ urmează să analizeze toate aspectele semnalate, iar măsurile care se impun vor fi luate în funcție de concluziile anchetei aflate în desfășurare.