©Adevarul din Oltenia 2024 - platforma dezvoltata de Slask Media
Anunţ public
COMUNA OSICA DE JOS anunţă publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ,, CONSTRUIRE CENTRU DE COLECTARE PRIN APORT VOLUNTAR ÎN COMUNA OSICA DE JOS, JUDEŢUL OLT” propus a fi amplasat în comuna Osica de Jos, sat Osica de Jos, T 85, jud. Olt
Informaţiile privind proiectul propus pot fi consultate la sediul A.P.M. Olt din Slatina, str. I. Moroşanu, nr.3, în zilele de luni – vineri între orele 9 – 14 şi la adresa titularului COMUNA OSICA DE JOS , sat Osica de Jos, str. Dealul Mic, nr. 2, jud. Olt de luni – vineri între orele 9 – 14,
Observaţiile publicului se primesc zilnic la sediul APM Olt.
O casă a luat foc în comuna Pleșoiu
Pompierii Detașamentului Slatina, cu două autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenție la înălțime și un echipaj SMURD, au intervenit marți seara, în comuna Pleșoiu, sat Doba, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință, regim de înălțime parter și mansardă.
La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la nivelul acoperișului. Intervenția a durat aproximativ o oră și jumătate.
În urma incendiului a acoperișul casei, pe aproximativ 200 de metri pătrați și au fost afectate două încăperi aflate la mansardă.

Potrivit reprezentanților ISU Olt, cauza probabilă a izbucnirii incendiului a fost coșul de fum neizolat corespunzător față de materialele combustibile.
Ansamblul Folcloric ”Doina Oltului”, în doliu
Doliu în cadrul Ansamblului Folcloric ”Doina Oltului”. Solistul vocal, Marian Toma, în vârstă de 31 de ani, s-a stins din viață!
Tragicul eveniment a avut loc în după-amiaza zilei de luni, 3 aprilie. Acesta a decedat în urma unui accident vascular cerebral.
„Cu mare durere în suflete anunţăm că Marian Toma, colegul şi prietenul nostru, a trecut în nefiinţă. Solist vocal în cadrul Ansamblului Profesionist pentru Promovarea Culturii Tradiţionale «Doina Oltului» din anul 2009, iar din 2019 a activat tot ca solist vocal de muzică populară şi uşoară, în cadrul Centrului Judeţean de Cultură şi Artă Olt.
Absolvent al Facultăţii de Muzică Bucureşti, Marian şi-a dedicat scurta sa viaţă scenei şi publicului, Muzica a fost pasiunea lui cea mai mare şi a reuşit să-şi încânte de nenumărate ori semenii, primind aplauze la scenă deschisă. De asemenea, a insuflat dragostea pentru muzică şi multor copii ce i-au frecventat cursurile de chitară şi voce în cadrul Şcolii de Muzică «Marian Toma». Transmitem condoleanţe familiei şi celor apropiaţi. Astăzi, 2 aprilie 2023, lumina reflectoarelor s-a stins pentru Marian! Odihnă veşnică coleg şi prieten drag!”
, a fost mesajul postat de membrii Ansamblului Folcloric ”Doina Oltului”
Încă un proiect finalizat în comuna Găneasa
Grădinița cu Program Normal Dranovățu a fost reabilitată și modernizată în cadrul unui amplu proiect implementat de Primăria Găneasa. Proiectul a fost finanțat prin Programul Național de Dezvoltare Locală- PNDL I, Subprogramul ”Modernizarea satului românesc”.

”A avut loc receptia lucrărilor pentru obiectivul „Reabilitarea și modernizarea Grădiniței cu Program Normal Dranovățu”, proiect finantat prin PROGRAMUL NAŢIONAL DE DEZVOLTARE LOCALĂ- PNDL I, Subprogramul ”Modernizarea satului românesc”. Cea mai importantă investiție pe care o putem face este în copiii noștri pentru că ei reprezintă viitorul, iar investițiile în educație se reflectă în mod direct asupra dezvoltării comunitatii noastre”, a declarat Dumitru Costea, primarul comunei Găneasa.



Recent, a fost amenajat și un locul de joacă pentru copiii din satul Oltișoru, cu fonduri de la bugetul local.



