©Adevarul din Oltenia 2024 - platforma dezvoltata de Slask Media
Compania de Apă Olt construiește stații de epurare în comunele Tia Mare și Rusănești
Paul Stănescu crede că România merită în Schengen
Paul Stănescu, secretarul general al PSD, a anunţat, printr-un comunicat de presă, că „România nu este singurul stat care are de pierdut dacă nu va fi acceptat în următoarea perioadă în Schengen”.
„Obligația României față de toți cetățenii este să facă pasul în spațiul Schengen cu demnitate. Nu este necesar să plecăm capul mai mult decât un salut politicos și diplomatic. S-a tot vehiculat zilele aceastea ideea că plătim sau că trebuie să plătim ‘tribut’ nu știu căror țări. Vremurile când eram obligați să oferim tot felul de dări diverselor imperii care și-au manifestat influența pe pământurile românești sunt demult apuse.
Astăzi, după mai mult de un secol de când ideea națională s-a concretizat, România este stat național, suveran și independent, care are obligația să-și urmărească propriile interese. Suntem parte a NATO pentru că asta ne-am dorit pentru securitatea națională și suntem în marea familie europeană, pentru că aici ne este locul și geopolitic, și spiritual.
Prin urmare, România nu este singurul stat care are de pierdut dacă nu va fi acceptat în următoarea perioadă în Schengen. Chiar Uniunea Europeană va fi marele perdant. Încă o dată românilor le-ar fi îngrădită libertatea de mișcare, exclusiv pe considerente politico-economice. Neîncrederea, extremismul și pozițiile radicale anti-UE se vor accentua, iar ideea de solidaritate europeană va pierde teren.
Indiferent de semnalele pe care le primim, mai bune sau mai rele, până la momentul deciziei finale, ar fi util să construim un front comun, nu doar politic, ci și civic. În situația în care România este ținută în loc din motive politice, efortul nu poate fi doar politic. Organizațiile neguvernamentale, cetățenii, mediul de afaceri, presa au, la rândul lor, datoria să facă presiuni în calitate de cetățeni europeni. Trebuie să le reamintim prin toate mijloacele că Uniunea Europeană este un spațiu al națiunilor egale și nu al unora care își arogă dreptul de a bloca dezvoltarea comunității din cine știe ce interese.
România este un pilon de stabilitate politică pentru proiectul Uniunii Europene, un partener loial, cu o direcție proeuropeană clară, asumată de către toată clasa politică românească.
Apartenența la spațiul Schengen este dezideratul nostru, iar dacă România îndeplinește criteriile tehnice, nu există nicio justificare care să ne blocheze. Prin urmare, nu este în interesul nostru să intrăm pe ușa din dos, la fel cum nu este în interesul Uniunii Europene să fim ținuți pe dinafară doar pentru că un anumit stat forțează de atâta timp un blocaj politic”, se arată în comunicatul PSD semnat de Paul Stănescu.
Senatorul Siminica Mirea, inițiatorul unui proiect important
Senatorul Siminica Mirea a inițiat alături de colegii parlamentari din PSD Olt, proiectul de lege care prevede stabilirea condițiilor recrutării, selecționării și repartizării pe posturi și unități a candidaților la concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne, precum și a soluțiilor tehnico-organizatorice privind activitatea de mutare la cerere prin realizarea unei aplicații informatice care să asigure TRANSPARENȚĂ și CORECTITUDINE.
Actul normativ propus a fost votat în ședința de Plen a Senatului României de ieri, 10 octombrie 2022, cu 89 de voturi pentru.
”Inițiativa vine în urma prevederilor problematice regăsite în Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, în raport cu deficitul de resursă umană, lipsa stabilității posturilor, lipsa condițiilor pentru ocuparea funcțiilor de conducere sau comandă, gestionarea ineficientă a resursei umane anterior încadrării pe post și altele. Cred cu tărie că propunerea legislativă asigură cele enunțate mai sus, și anume TRANSPARENȚĂ și CORECTITUDINE, două aspecte importante fără de care M.A.I. nu poate funcționa, iar implementarea modificărilor prezente în textul actului normativ propus sunt, în mod real, NECESARE”, a fost mesajul transmis de senatorul Siminica Mirea.
533 de ani de la prima atestare documentară a localității Curtișoara
Cu prilejul împlinirii a 533 de ani de la prima atestare documentară a localității, primăria comunei Curtișoara organizează în colaborare cu Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România – Filiala Olt „Pan M. Vizirescu” lansarea cărții „Monografia comunei Curtișoara, județul Olt (din cele mai vechi timpuri până la 1964)”, scrisă de prof. Ilie F. Păun, o ediție îngrijită de Acad. Octavian Popescu și ing. Doina Dumitrașcu (Păun).
Evenimentul va avea loc duminică, 2 octombrie 2022, cu începere de la ora 13:00, la Școala Gimnazială din Curtișoara, în cadrul evenimentului cultural „Sărbătoarea Nucului”, ediția a XXI-a.
Salariul minim brut crește în 2023
Salariul minim brut ar putea crește la 3.000 de lei de la 1 ianuarie 2023, față de 2.550 cât este în prezent. Chiar și așa România rămâne pe ultimele locuri în clasamentul european al veniturilor minime.
În acest moment, România are al treilea cel mai mic salariu minim brut din UE, doar peste Letonia și Bulgaria.
Un salariu minim brut de 3.000 de lei, chiar și acum, ar pune țara noastră pe al al cincilea loc de jos în sus în topul european.
Însă veniturile minime au crescut în semestrul al doilea în mai multe țări, potrivit datelor Eurostat, ceea ce înseamnă că sansele României de a avansa în clasamentul UE sunt minore.
21 de state din Uniunea Europeană au salarii minime, excepție fiind Italia, Cipru, Austria, Finlanda, Suedia și Danemarca.
În acest moment, cel mai mare salariu minim brut este în Luxemburg, de aproape cinci ori mai mare decât în România.
„Am susţinut încă de la început că trebuie să ne îngrijim astfel încât să ne aliniem la această decizie. Există posibilitatea ca începând cu anul 2023, aşa cum am discutat în coaliţie şi am afirmat de fiecare dată, să susţinem creşterea salariului minim şi, desigur, a pensiei, doar că aceste date, aşa cum este şi normal şi responsabil, vor fi făcute public după ce avem proiecţia de buget pe anul 2023”, a spus șeful Guvernului.
Ministrul PSD al Muncii, Marius Budăi, a anunțat recent că social-democrații vor propune creșterea salariului minim brut la 3.000 de lei.
De menționat este că miercuri Parlamentul European a aprobat directiva privind salariul minim european. Aceasta va obliga statele membre care au salariu minim pe economie, inclusiv România, să „garanteze că salariile minime pe care le stabilesc le permit lucrătorilor un trai decent”, propunând și o formulă de calcul legată de salariul mediu.
Luna aceasta este așteptat ca directiva să fie adoptată și de Consiliul UE, după care se va publica în Jurnalul Oficial al UE, iar statele membre vor avea la dispoziție maximum 2 ani pentru a o transpune în legislațiile naționale. Adoptarea este una formală, în această fază, pentru că textul a fost deja agreat în urma negocierilor dintre Parlamentul European și Consiliul UE.
Cel mai important, directiva prevede că stabilirea salariului minim „rămâne o prerogativă națională”, potrivit unui comunicat al PE transmis StartupCafe.ro. Totuși, statele membre, inclusiv România „trebuie să garanteze că salariile minime pe care le stabilesc le permit lucrătorilor un trai decent, ținând seama de costul vieții și de nivelul general al salariilor”. „Pentru evaluarea caracterului adecvat al salariilor lor minime legale existente, statele membre pot să utilizeze ca referință un coș de bunuri și servicii la prețuri reale sau pot să le fixeze la 60% din salariul median brut și 50% din salariul mediu brut” – mai spune Parlamentul de la Strasbourg.
Au fost desemnați câștigătorii festivalului „Corabia de aur”
Cea de-a 47 ediție a festivalului național de muzică ușoară și populară „Corabia de aur” s-a încheiat duminică seară, 18 septembrie 2022. Premiile acordate de juriul condus de omul de radio Titus Andrei au fost acordate pe cele două secțiuni, astfel:
Muzică ușoară:
Trofeul: Theodor Pupezezcu – Dâmbovița
Premiul I: Karina Todireanu – Botoșani
Premiul II: Andrada Ghiduruș – Slobozia
Premiul III: Mario Niculescu – Târgu Jiu
Premiul „Jan Dașoveanu”: Andreea Claudia Dumitriu- București
Premiul de popularitate: Robert Dincă – Pitești
Muzică Populară:
Trofeul: Larisa Cârlugea – Rovinari
Premiul I: Stelian Păun – Giurgiu
Premiul II: Ana Maria Deaconu – Olt
Premiul III: Cătălina Beșcucă – Gârcov
Premiul „Mitu Bucureșteanu”: Ana Sâiu – Caracal
Premiul special „Gelu Barabancea”: Steliana Oiță – Dolj
Festivalul-concurs „Oltenii și Restu` Lumii”, la a XXVI-a ediție
Primăria municipiului Slatina organizează în perioada 23 – 25 septembrie în parcul Tineretului, Festivalul-concurs „Oltenii și Restu` Lumii”, ediția a XXVI-a.
Programul complet al festivalului este următorul:
VINERI – 23 septembrie 2022
Orele 10:10 – 11:11 Primirea invitaţilor la Consiliul Judeţean Olt.
Orele 11:31 – 12:12 (plus sau minus): Vama oltenească – (la intrarea în Parcul Tineretului). Primirea invitaţilor – actorul George Mihăiță (Personalitatea festivalului),
Președintele festivalului – George Smarandache, caricaturişti, epigramişti, interpreţi de umor, ansamblurile folclorice ale etniilor invitate.
Scenetă: Nae Alexandru, actor la Teatrul de Revistă Constantin Tănase;
Oficialităţi locale, Fanfara Lyra Band, dansatori (Doina Oltului, pâine tradițională cu sare, pastramă, mamăligă, vin şi praz, paşapoarte de oltean.
Orele 12:12 – 17:17: Deschiderea Târgului meşterilor populari tradiţionali. (Parcul Tineretului);
Deschiderea târgului „Bucătăria tradiţională românească” (din judeţul Olt şi din ţară) – (Parcul Tineretului);
Deschiderea butoiului cu vin şi glume. Mustăria „La Căţaua Leşinată”.
Taraful de la Morunglav.
Moderator: ANDREI DUBAN.
Actriţe la călcat struguri. Statui vivante. Atribuirea de funcţii şi (i)responsabilităţi în Târg. (Parcul Tineretului);
Birourile Mobile de Paşapoarte: (Se aplică Moaca pe Paşaportul de Oltean) – în birourile amenajate (Marian Avramescu, Leonte Năstase). Ansamblurile folclorice ale etniilor invitate. Acordarea de suveniruri ansamblurilor de către Primăria municipiului Slatina. (Parcul Tineretului);
Concursuri ad-hoc:
-
Concurs epigramistic
-
Concurs de bancuri – în public – cu participarea echipelor de epigramişti şi caricaturişti, invitaţi şi din public – moderator ANDREI DUBAN




