©Adevarul din Oltenia 2024 - platforma dezvoltata de Slask Media
Două străzi din Slatina au rămas fără apă
Masca de protecție nu va mai fi obligatorie
După ridicarea stării de alertă în România, decizie care urmează să fie discutată în Guvern, purtarea măștii de protecție nu va mai fi o obligație, însă va fi recomandată în continuare, cel puțin pentru o perioadă de timp, spune Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.
„Ridicarea stării de alertă va duce și la ridicarea majorității restricțiilor. Masca nu este neapărat o restricție, este o metodă de protecție. Și chiar dacă ea, din punctul de vedere al obligativității, va dispărea, sigur că în interior, în spații aglomerate, cel puțin pentru o perioadă de timp, probabil că vom recomanda utilizarea în continuare a măștii”, a declarat Alexandru Rafila.
Potrivit acestuia, masca ar trebui purtată și după ridicarea stării de alertă, în semn de „respect față de ceilalți”.
„Fără să fie o obligație, dar cred că respectul față de ceilalți și față de propria persoană, până la urmă, cred că este important atunci când utilizăm masca”, a mai precizat Rafila, potrivit digi.24.ro
Siminica Mirea: „PSD a intrat la guvernare pentru a crește nivelul de trai al românilor”
Senatorul de Olt, Siminica Mirea, a ținut să precizeze public și să amintească în același timp cetățenilor faptul că, Partidul Social Democrat se opune și nu va mări, sub nicio formă, vreo taxă sau impozit în acest an.
„PSD a intrat la guvernare pentru a creste nivelul de trai al românilor și pentru a susține, de asemenea, economia țării. Alături de colegii mei, nu căutăm să provocăm sau să întreținem scandaluri politice, dar, cu toate acestea, nu vom ascunde adevărul. Realitatea confirmă însă faptul că, PNRR-ul, negociat în secret, impune modificarea Codului Fiscal și o taxare mai consistentă a proprietății”, a fost mesajul transmis de senatorul PSD, Siminica Mirea.
Potrivit parlamentarului oltean, Partidul Social Democrat insistă și susține faptul că obiectivele PNRR puse în secret, să fie dezbătute public cu cetățenii, sindicatele, patronatele, firmele și contribuabilii.
Lucrări de extindere a rețelei de apă și canalizare în Slatina
Compania de Apă Olt desfășoară lucrări pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare pe alte două străzi din Municipiul Slatina, în cadrul proiectului cu finanțare europeană nerambursabilă „Dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată în județul Olt în perioada 2014-2020”.


Vești bune pentru fermieri
Aceștia nu vor mai alerga pe la ușile instituțiilor publice pentru a obține certificatul de atestare fiscală și cazierul fiscal. Aceste documente vor fi solicitate de către Direcțiile Agricole Județene direct de la autoritățile publice emitente.
Ce au sesizat locuitorii orașului Caracal primăriei?
Sindicaliştii ALRO protestează în faţa Guvernului
Angajaţii din industria de aluminiu, membri ai mai multor sindicate, participă, vineri, la un miting de protest în faţa sediului Guvernului, pentru a solicita „limitarea” preţurilor la energie electrică şi gaz la valoarea celor din decembrie 2020 pentru cel puţin un an, în contextul în care industria aluminiului este grav afectată de majorările de tarife, iar fabricile încep să suspende unele activităţi.
Protestul se desfăşoară între orele 11:00 şi 13:00 și vor participa membri din Sindicatul Liber Alro, Sindicatul Alroproduct, Sindicatul UPS, afiliate la Federaţia Naţională Sindicală Solidaritatea Metal, dar şi reprezentanţi ai Sindicatului Prelucrarea Aluminiului şi Sindicatului Alum Tulcea, afiliate la Federaţia Sindicatelor din Metalurgia Neferoasă.
Sindicaliştii afirmă că principalul motiv al protestului îl constituie faptul că legislaţia exceptează de la plafonarea preţului energiei electrice şi a gazelor naturale pentru intervalul 1 februarie – 31 martie 2022 clienţii non-casnici care au primit ajutor de stat.
„Acest lucru este complet incorect, întrucât, practic, nu a fost ajutor de stat, ci «returnarea sumelor de bani pe care Alro le-a achitat ca urmare a plăţilor efectuate pentru emisii de CO2, incluse în preţul energiei». În consecinţă, până la 10.02.2022 este în derulare închiderea totală a Halei 8 de Electroliza, dupa ce Hala 9 a fost deja oprită, urmând Hala 7. După aceste opriri de capacitate, sute de salariaţi, începând cu data de 15.02.2022, vor fi trimişi în şomaj tehnic. Mafia creată în jurul resurselor de energie electrică şi gaze nu îşi încetează acţiunile de speculă, distrugând în mod ireversibil industria din România”, arată sindicaliştii.
Aceştia menţionează că, în pofida demersurilor făcute de sindicate şi de conducerile societăţilor din industria aluminiului pe lângă factorii de decizie, „nu s-a rezolvat decât cadrul legal privind tranzactionarea bilaterală directă între producători şi agenţii economici energo-intensivi, dar acest lucru nu este practicabil în prezent datorită nefunctionalităţii pieţei pentru clienţii mari din industrie, toată energia fiind pusă în vânzare doar pe anumite platforme ale pieţei şi adjudecată de speculanţii de energie”.
În acest context, muncitorii din această ramură a industriei solicită Guvernului să „limiteze” preţurile la energie şi gaz la valoarea celor din decembrie 2020 pentru cel puţin un an şi să interzică exportul de energie electrică, aceştia arătând că dacă nu se reglementează de urgenţă preţul la energie pe piaţă, „economia României va intra în colaps total”.
Proteste ale sindicaliştilor din industria aluminiului au avut loc, în ultima perioadă, şi în alte oraşe, la sediile companiilor din domeniu.
Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/02/03/pretul-motorinei-va-fi-subventionat-si-in-acest-an/



