Alertă meteo de vânt puternic în toată țara

Meteorologii au emis joi o informare de vânt puternic valabilă până sâmbătă seara în toată țara. Potrivit ANM, în zonele montane și în nordul Moldovei rafalele vor ajunge până la 100 km/h, aceste regiuni aflându-se sub avertizare meteo Cod galben.

Informarea este valabilă în toată țara până sâmbătă, la ora 20.00. Până atunci, vântul se va intensifica treptat, la început în zona de munte, iar din dimineața zilei de vineri local și în estul, sudul și centrul țării. Vor fi rafale cu viteze în general de 45-55 km/h, mai mari în zona montană înaltă și în Moldova. Pe arii restrânse, mai ales în noaptea de vineri spre sâmbătă se va forma polei în nord, centru și nord-est.

Codul galben este valabil în intervalul joi, ora 18 – sâmbătă, ora 20.00.

În intervalul menționat, în Carpații Orientali și Meridionali, la altitudini de peste 1500 m, vântul va avea intensificări cu rafale ce vor depăși 90-110 km/h și zăpada va fi spulberată.

Începând din dimineața zilei de vineri (14 ianuarie) vântul se va intensifica și în jumătatea nordică a Moldovei unde vitezele vor depăși 55-65 km/h.

Din după-amiaza zilei de vineri (14 ianuarie) în zona înaltă a Carpaților Meridionali și de Curbură vântul va sufla tare, viscolind și troienind zăpada, iar vizibilitatea va fi foarte redusă.

Oltenii vor putea primi bani de la stat dacă au o mașină mai veche de 15 ani

0

Proprietarii mașinilor mai vechi de 15 ani ar putea primi de la autorități câte 3.000 de lei pentru a le duce la casare, fără a achiziționa în schimb un autoturism nou, așa cum se întâmplă în cazul Programului Rabla, potrivit unui proiect al Ministerului Mediului.

Statul este dispus să ofere recompense pentru predarea mașinilor mai vechi de 15 ani, pentru a îi încuraja pe șoferi să achiziționeze mașini mai noi ce nu afectează mediul înconjurător. Este vorba despre un proiect iniţiat de Ministerul Mediului, care ar putea deveni realitate în doar câteva luni.

Astfel, românii care doresc să renunţe la autoturismul pe care îl deţin de 15 ani, pot primi o sumă de 3.000 de lei de la stat. Proiectul ar putea începe de la jumătatea anului 2022, iar sumele ar urma să fie acoperite de fondurile Agenţiei de Protecţie a Mediului și din bugetele autorităților locale.

O profesoară din Olt a trimis elevilor poze nud pe Whatsapp

0

O profesoară din județul Olt a încărcat pe Whatsapp, din greșeală, poze în ipostaze intime. Inspectoratul Școlar Județean Olt a deschis o anchetă disciplinară în acest caz.

Cadrul didactic în vârstă de 56 de ani predă materia Educație Tehnologică în patru şcoli din  județul Olt. Dintr-o eroare însă, în vacanța de iarnă  elevilor, aceasta a încărcat pe grupurile din Whatsapp mai multe fotografii în care era aproape dezbrăcate. Elevii au văzut imediat fotografiile , le-au distribuit între ei, iar pozele nu au mai putut fi șterse la timp.

Şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Olt, Victor Iacobescu, a declarat că este în curs o anchetă disciplinară.

„E un incident regretabil, dar nu cred că trebuie să facem din el un subiect de ştiri mondene, gen tabloide. Eu cred că doamna acum trăieşte o experienţă nefericită şi a încerca să profităm de situaţia doamnei care este şi într-o situaţie personală nu chiar bună… Nu mi se pare în regulă să abordăm acest subiect. Eu nu am dorit şi nu vreau să văd acele fotografii. Ţinând cont că doamna are o vârstă venerabilă, respectabilă, cred că este doar subiect de bancuri pentru copii“, a declarat Victor Iacobescu, potrivit Adevărul.

Directoarea școlii din Valea Mare spune că profesoara a recunoscut fapta argumentând că este puțin în urmă cu tehnologia, că totul a fost o eroare și că imaginile nu eru în niciun caz pentru grupurile de elevi din lista sa de contacte.

Din cauza conținutului, pozele nu pot fi făcute publice.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/09/politistii-nu-au-pregatirea-necesara-sa-constate-componenta-mastilor/

 

Polițiștii nu au pregătirea necesară să constate componența măștilor

Începând de sâmbătă, 8 ianuarie, starea de alertă a fost prelungită pentru încă 30 de zile. Potrivit noului act normativ, este obligatorie purtarea măștilor de tip medical sau FFP2 în spațiile publice.  Polițiștii susțin că nu au pregătirea necesară, iar sindicatele recomandă membrilor să aplice mai mult avertismente: „Să aveți în vedere că și avertismentul este o sancțiune!”

Starea de alertă a fost prelungită în țara noastră pentru încă 30 de zile. Măsura a fost dispusă în condițiile în care, imediat după sărbătorile de iarnă, s-a constatat o creștere a numărului de cazuri de infectare cu noul coronavirus. Un element de noutate, față de actele normative anterioare, îl reprezintă „tipul” măștii de protecție.

„În toate spațiile publice închise și deschise, se poate institui obligativitatea purtării măștii de protecție de tip medical sau FFP2, astfel încât să acopere nasul și gura, în condițiile stabilite prin ordinul comun al ministrului sănătății și al ministrului afacerilor interne” potrivit actului normativ publicat de Guvernul României.

Cei care nu poartă mască de protecție medicală sau FFP2 riscă sancțiuni contravenționale cu amendă, cuprinse între 500 și 2.500 de lei, stabilite prin art. 65, lit. h din Legea 55/2020, privind „nerespectarea de către persoanele fizice a măsurilor individuale de protecție a vieții și pentru limitarea efectelor tipului de risc produs asupra sănătății persoanelor, stabilite conform art. 5 alin. (2) lit. d) (măsuri de protecție a vieții și pentru limitarea efectelor tipului de risc produs asupra sănătății persoanelor, inclusiv instituirea carantinei sau a izolării la domiciliu)”.

Sarcina respectării acestor măsuri revine polițiștilor. În cadrul acțiunilor organizate în vederea supravegherii asupra respectării restricțiilor anti-COVID 19, aceștia ar trebui să constate dacă măștile sunt sau nu conform impunerilor legislative.

Polițiștii nu au pregătirea necesară să constate componența măștilor

Sindicaliștii atrag atenția însă asupra faptului că polițiștii nu au pregătirea necesară pentru a constata dacă măștile sunt sau nu medicale sau sunt FFP 2. Se impune remarcat că, asemenea altor prilejuri – precum protestele pentru acordarea drepturilor salariale conform legii salarizării – reprezentanții mai multor organizații sindicale au căzut de acord și recomandă aceleași lucruri: polițiștii să nu dea amenzi, ci avertismente!

„Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual România, luând act de ambiguitatea legislativă, dar și de lipsa unei proceduri privind verificarea/confirmarea «conformității» măștii faciale de protecție (activitate pentru care nu avem instrumente tehnice de aplicare și nici pregătire de specialitate), pentru evitarea unor situații jenante, neplăcute și care aduc atingere imaginii profesionale și deontologiei activității polițienești, recomandă tuturor membrilor săi să analizeze cu responsabilitate măsura aplicării sancțiunii pecuniare pentru «neconformitatea» măștii de protecție și să aibă în vedere faptul că și avertismentul reprezintă o sancțiune”, a transmis Vasile Zelca, președintele SNPPC.

La rândul său, Cosmin Andreica, liderul Sindicatului Europol, a subliniat: „Aceste «măsuri de protecție» prin obligativitatea purtării măștii chirurgicale sau tip FFP2, în detrimentul măștii textile, nu sunt demonstrate de niciun studiu științific, nu există nicio informație clară că persoanele care poartă acest tip de măști sunt mai protejate decât cele care poartă mască textilă. Mai mult de atât, agentul constatator (polițistul sau jandarmul) nu va putea aplica o sancțiune pentru purtarea unei măști neconforme, lucru pe care îl și recomandăm, în condițiile în care persoana legitimată va susține că masca pe care o poartă e dintre cele prevăzute de lege. Polițiștii nu au competențe profesionale și nu au beneficiat de vreo instruire referitoare la componența unei măști de protecție, sens în care nu vor putea stabili în concret dacă o mască este conformă sau nu, ținând cont de faptul că nu au studii /pregătire în acest sens”.

În altă ordine de idei, polițiștii arată că peste 300.000 de amenzi au fost aplicate în perioada stării de urgență, ulterior fiind desființate de Curtea Constituțională a României, care a decis că acestea sunt neconstituționale. Similar respectivei situații, prin introducerea acestei noi măsuri restrictive și nelegiferate, polițiștii sunt cei care vor trebui să aplice măsurile luate pe repede înainte de guvern.
„În continuare, ne menținem poziția și le recomandăm colegilor noștri, în lipsa unor precizări clare, concise și detaliate, să nu aplice amenzi pentru purtarea măștii textile. E de ajuns că Poliția Română nu se bucură de o imagine foarte bună din partea societății civile, nu ne dorim să îngropăm de tot imaginea polițiștilor onești și cinstiți care fac această meserie din pasiune, pentru că cei aflați la putere nu au capacitatea de a elabora un cadru legislativ coerent”, a mai adăugat Cosmin Andreica.

Obligații pentru cei care încasează venituri din închirierea locuințelor

Cei care realizează venituri din închirierea imobilelor și a camerelor în scop turistic, dar care sunt locuințe proprietate personală, au obligația să declare veniturile respective, să plătească impozit pe venit, taxe și contribuții la stat, potrivit legii. Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a publicat luni ghidul ce cuprinde toate reglementările pentru veniturile din chirii pe anul 2022, potrivit avocatnet.ro.

Concret, ghidul ANAF arată modalitățile prin care veniturile din chirii se declară și se taxează.

1. Veniturile din închirierea de bunuri mobile și imobile din partimoniul personal

La stabilirea venitului brut anual din cedarea în folosință a bunurilor, pe lângă sumele ce reprezintă chiria în bani, reprezintă venit brut și valoarea investițiilor la bunurile mobile și imobile făcute de chiriași. Prin urmare, proprietarul imobilului are obligația de a declara valoarea investiției, în declarația privind venitul realizat.

Pentru stabilirea venitului net anual din cedarea folosinței bunurilor se utilizează următoarele regimuri fiscale:

regim de impozitare pe baza cotelor forfetare (se aplică în toate cazurile, dacă până la sfârșitul anului anterior se aflau în derulare un număr de până la cinci contracte de închiriere);

regim de impozitare în sistem real (se aplică în cazul depășirii numărului de cinci camere de închiriat);

regim de impozitare pe baza normelor de venit (se aplică în cazul închirierii în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate privată).

În ceea ce privește impozitul anual, acesta se calculează prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului net stabilit.

2. Veniturile din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințe proprietate privată

Ghidul ANAF precizează că pentru acest tip de închiriere nu este necesară obținerea unei autorizații de funcționare în domeniul turismului. Astfel, în cazul închirierii unui număr de până la cinci camere, pentru plata contribuțiilor la stat se vor aplica regulile privind stabilirea normelor anuale de venit.

De cealaltă parte, în cazul depășirii unui număr de cinci camere închiriate, venitul net anual se va calcula pe baza normei anuale de venit pentru anul fiscal curent, iar în anul următor, venitul net se va calcula în sistem real.

Persoanele care realizează venituri din închirierea a peste cinci camere în scop turistic au obligația de a depune declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate pentru fiecare an fiscal, până la data de 25 mai, inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.

Impozitul anual datorat se calculează prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului net anual determinat în sistem real.

3. Cine datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS)

Cei care realizează venituri din cedarea bunurilor în chirie datorează CASS dacă valoarea cumulată este egală cu 12 salarii minime brute pe țară. În plafonul anual se încadrează, pe lângă veniturile realizate din închiriere, și venituri nete realizate din activități independente, drepturi de proprietate intelectuală, asocierea cu o persoană juridică, activități agricole, silvicultură, piscicultură, investiții și alte surse.

Cota de contribuție de asigurări sociale de sănătate este de 10%.

4. Depunerea Declarației unice pe venit și contribuțiile sociale datorate

Persoanele care obțin venituri în sistem real din chirii, precum și cei care obțin bani din închirierea în scop turistic, trebuie să depună o Declarație unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice (formularul 212), iar nedepunerea acesteia se sancționează cu sume între 50 și 500 de lei.

Versiunea declarației unice valabilă în 2022 a fost oficializată de ANAF, după ce a fost adaptată cu mici ajustări.

Declarația poate fi depusă, împreună cu anexele completate, fie prin mijloace electronice de transmitere de la distanță, cum ar fi serviciul „Spațiul privat virtual” sau site-ul e-guvernare.ro, fie în format hârtie, direct de la registratura organului fiscal sau prin poștă.

Termenul de plată al impozitului pe venit este de 25 mai, inclusiv, a anului următor celui de realizare a veniturilor, iar acesta poate fi plătit prin virament bancar; în numerar în conturile deschise la Trezoreria Statului; prin mandat poștal; online, prin intermediul platformei „Ghiseul.ro” sau cu cardul la casieriile Trezoreriei Statului.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/06/politistii-olteni-in-doliu/

Polițiștii olteni, în doliu

Fostul șef al Serviciului Public Regim Permise şi Înmatriculare a Vehiculelor Olt, Florin Hoară, s-a stins din viață astazi, la vârsta de 52 de ani.

Florin Hoară ieșise la pensie în urmă cu aproximativ doi ani, la scurt timp suferind un accident vascular cerebral.

Înainte de a se pensiona, Hoară a declarat că are probleme de sănătate, fiind internat ulterior într-un spital din capitală pentru investigații serioase. Starea de sănătate a acestuia s-a agravat treptat, suferind un accident vascular cerebral. A fost operat și a rămas internat pe secția de Terapie Intensivă a unui spital din Bucureşti.

În anul 2018, Florin Hoară a fost audiat de procurorii DIICOT, în calitate de martor, în cazul de la Caracal, în care Gheorghe Dincă a fost acuzat că le-a omorât pe Alexandra Măceşanu şi Luiza Melencu. Potrivit anchetatorilor, se pare că ar fi existat mai multe convorbiri telefonice între Florin Hoară și Gheorghe Dincă. Polițistul le-a spus atunci anchetatorilor că discuțiile ar fi avut legătură cu achiziționarea unui teren. La scurt timp de la această întâmplare Florin Hoară a acuzat grave probleme de sănătate și s-a pensionat.

Citește și Casă cuprinsă de flăcări într-o comună din județ

Casă cuprinsă de flăcări într-o comună din județ

Mai bine de două ore au acționat pompieri Gărzii Osica de Jos, pentru stingerea unui incendiu puternic, izbucnit la o locuință din comuna Osica de Jos. Cel mai probabil, casă a luat foc din cauza coșului de fum neizolat față de materialele combustibile.

S-a acționat cu o autospecială de stingere și un echipaj SMURD, iar din fericire, în urma evenimentului nu au fost înregistrate victime. În urma incendiului, au ars aproximativ 100 de metri pătrați de acoperiș și tavane, textile, mobilier, electronice și electrocasnice.

Pompierii olteni trag din nou un semnal de alarmă în rândul oamenilor în ceea ce privește măsurile care ar trebui luate pentru a preveni incendiile provocate de coșurile de fum.

Pentru a evita producerea unor incendii, în urma cărora se pot înregistra victime sau pagube materiale importante, reamintim principalele măsuri de prevenire a incendiilor provocate de coșurile de fum: – Coşurile de fum vor fi obligatoriu verificate, curăţate şi reparate premergător sezonului rece şi ori de câte ori este nevoie; – Coşurile de fum se prelungesc deasupra acoperişului cu 0,5 – 0,8 metri; -În podurile caselor, coşurile de fum vor fi obligatoriu tencuite şi văruite, pentru a putea observa cu uşurinţă prezenţa unor fisuri prin care s-ar putea propaga flăcările spre materialele combustibile din construcţia acoperişului; – Coşurile de fum se vor izola faţă de elementele combustibile ale planşeelor prin îngroşarea zidăriei de cărămidă a coşurilor; – În spaţiul dintre coşuri şi planşee se recomandă introducerea unui strat de materiale necombustibile; – La trecerea prin acoperişuri se lasă o distanţă de cel puţin 10 centimetri între faţadele exterioare ale zidăriilor coşurilor şi elementele combustibile ale acoperişurilor., au transmis reprezentanții ISU Olt.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/06/fabrica-alro-va-fi-sprijinita-pentru-reluarea-productiei/

Fabrica ALRO va fi sprijinită pentru reluarea producției

Astăzi, în cadrul unei întâlniri pe care Ministrul Energiei, Virgil Popescu a avut-o cu liderii Sindicatului Liber ALRO, Sindicatul Prelucrarea Aluminiului și Sindicatul Alroproduct a fost luată decizia de a fi sprijinită reluarea producţiei de către fabrica din Slatina.

Alro Slatina va avea parte de sprijinul meu! Astăzi am avut o întâlnire cu liderii sindicatului Liber Alro, Sindicatul Prelucrarea Aluminiului şi Sindicatul Alroproduct pentru a le transmite că îi voi sprijini să reia producţia”, a fost mesajul transmis de Ministrul Energiei, Virgil Popescu .

Totodată, prin modificarea cadrului legislativ operată de Guvern la sfârșitul anului trecut, prin OUG nr. 143/2021 pentru modificarea și completarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, precum și pentru modificarea unor acte normative, în vederea menținerii unei lichidități adecvate a pieței de electricitate, producătorii aflați în portofoliul statului român, care se supun prevederilor OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, au obligația să tranzacționeze cel puțin 40% din producția anuală de energie electrică prin contracte pe bursele de energie electrică, pe alte piețe decât PZU, PI și PE. Astfel, va fi stabilită o echilibrare astfel încât va fi energie disponibilă pentru consumatorii industriali şi ca fi asigurată şi o predictibilitate a prețului pe termen lung

„Alături de colegii din Guvern la sfârșitul anului am modificat cadrul legislativ cu privire la posibilitatea incheierii contractele Bilaterală bursiere și extrabursiere. Mai mult chiar, companiile producătoare de stat au obligația ca minim 40% din producție să o vândă în afara piețelor PZU, ID și echilibrare astfel încât va fi energie disponibilă pentru consumatorii industriali. În plus, vom asigura o predictibilitate a prețului pe termen lung. Nu lăsăm pe nimeni în urmă”, a mai transmis Virgil Popescu.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/05/semafoare-cu-buton-in-cele-mai-aglomerate-zone-din-slatina/

Semafoare cu buton în cele mai aglomerate zone din Slatina

Primăria Slatina investeşte în siguranţa participanţilor la trafic, prin implementarea unui proiect, care prevede instalarea de semafoare cu buton, în șase puncte aglomerate de pe raza municipiului.
Valoarea întregului proiect este de 162.000 de lei, fără TVA, sumă alocată de la bugetul local. Implementarea proiectului a început în data de 4 ianuarie, iar lucrările vor fi finalizate la sfârşitul lunii în curs, potrivit informațiilor furnizate de reprezentanții Primăriei Slatina.
Totodată cei din conducerea locală menționează faptul că Primăria Municipiului Slatina are în derulare inclusiv obiectivul „Sistem integrat de management al traficului și mobilității urbane și impunere a regulilor, siguranță și securitate” care se va realiza prin intermediul absorbției de fonduri europene.

Elevii nu vor fi testați nici săptămâna viitoare

0

Școlile rămân fără teste de salivă pentru elevi și săptămâna viitoare, a declarat, miercuri, secretarul de stat Raed Arafat. Achiziția privind testele Covid din salivă pentru școli a fost contestată la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor de către una din firmele participante, așa că se așteaptă decizia instanței, a spus Arafat.

„Din păcate, am fost anunțați la data de 5 decembrie de către Oficiul Național de Achiziții Centralizate că achiziția privind testele Covid din salivă pentru școli a fost contestată la CNSC de către una din firmele participante.

Asta ne obligă să nu mai semnăm niciun contract până iese prima decizie a primei instanțe. Dar IGSU, care semnează aceste contracte subsecvente pe baza licitației făcută de ONAC, nu va putea semna din păcate contractele subsecvente săptămâna asta, până se pronunță CNSC și sperăm să avem pronunțarea cu celeritate în acest sens și atunci vom continua. Deci, săptămâna asta nu mai semnăm!

IGSU care semnează aceste contracte nu poate să semneze până nu se pronunță CNSC. Sunt oferte, companii care au promis că vor aduce, dar fiind această  contestație sunt niște reguli care trebuie respectate.

Deci, în ce privește testele pentru școli, depindem de decizia pe care o va lua CNSC, care poate spune că se poate continuă sau poate solicită reevaluarea.

Asta este problema cu care ne confruntăm la acest moment pentru această săptămână și poate începutul săptămânii viitoare.

Lotul contestat era cel cu livrare rapidă, celelalte sunt cu livrare peste 2 săptămâni. Acum, în stocurile IGSU nu există teste.”, a declarat Raed Arafat.

Se vor face teste doar dacă la inspectorate mai sunt stocuri, a subliniat el.

„O altă problemă este că, China intră în noul an, vor avea o vacanță care de regulă înseamnă 3 – 4 săptămâni, toate aceste teste vin de acolo în mare parte, așa că este posibil să avem și probleme cu lanțul de aprovizionare și transport. Va trebui să contractăm cât mai repede după ce trecem de faza de acum”, a mai afirmat Arafat.

El a adăugat că se va face și o analiză privind eficacitatea și corectitudinea cu care au fost făcute aceste teste: „Se va face o analiză – ajustare, schimbare de mod de aplicare sau să spui după o perioadă că nu se mai fac. O analiză poate să vină cu orice răspuns. Acum nu s-a discutat când se va face acest lucru. Trebuie date din teren- câți copii au fost depistați, dacă testele se fac corect la domiciliu, să fim siguri că testele care se dau sunt folosite eficient, cu rezultat, să nu fie doar o chestie de formă”.

Potrivit digi24.ro

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/05/mastile-textile-nu-vor-mai-fi-permise/