©Adevarul din Oltenia 2024 - platforma dezvoltata de Slask Media
Infrastructura rutieră, o prioritate pentru Primăria Caracal
Reabilitarea străzilor este o prioritate pentru Primăria Caracal, lucrările de asfaltare în zona de nord a orașului și în cartierul Bold, fiind aproape finalizate.
Ion Doldurea, prezent la Ziua Comunei Montana, în Bulgaria
Primarul Municipiului Caracal, Ion Doldurea și viceprimarul Marina Samiee au participat la festivitățile prilejuite de ziua comunității Montana, din Bulgaria, oraș cu care, de peste 15 ani, Caracal este înfrățit.
”Am găsit în Administrația orașului Montana, oamenii dedicați, prieteni care împărtășesc valorile în care și noi credem. Să fim buni europeni, să fim buni cetățeni ai țărilor noastre, să fim oameni buni pentru vecinii care trăiesc alături de noi în comunitate. Schimburile de experiență pe care le-am realizat pot fi dezvoltate, avem în față mari oportunități de dezvoltare pe care politicile europene ni le pun la dispoziție. Atragerea fondurilor europene rămâne poate cel mai important obiectiv al Administrației pe care o conduc și sunt convins că și dumneavoastră aveți aceeași opțiune. Istoria bogată a comunităților noastre, zestrea culturală pe care am moștenit-o ne obligă la conservare și dezvoltare astfel încât generațiile viitoare să înțeleagă bogăția culturală a meleagurilor noastre. Suntem deschiși, în viitor, pentru dezvoltarea cooperării transfrontaliere dintre țările și comunitățile noastre în beneficiul cetățenilor. Există oportunități care pot fi fructificate și care vor conduce la îmbunătățirea calității vieții oamenilor, care este prioritatea oricărei Administrații”, a afirmat Ion Doldurea, primarul Municipiului Caracal, în discursul susținut la Montana.
O nouă ediție a Festivalului Internațional de Folclor ”Călușul Românesc”
Weekend plin de evenimente cultural-artistice pentru caracaleni. În perioada 28-30 iunie va avea loc Festivalul Internațional de Folclor Călușul Românesc ce se va desfășura în municipiul Caracal.
Deschiderea oficială va avea loc vineri, 28 iunie, la ora 17:00, pe platoul din fața Primăriei Caracal. Participanții se vor muta în Parcul Constantin Poroineanu pentru un Concurs călușăresc tradițional urmat de un spectacol folcloric. În recital, Constantin și Cosmin Gaciu&Taraful Iancu Jianu.
Sâmbătă, 29 iunie, la ora 10:00 vor avea loc în Parcul Poroineanu ateliere de dans cu ansamblurile invitate, iar de la ora 19:00, la Teatrul de Vară, se va desfășura concursul călușăresc tradițional.
Duminică, 30 iunie, ora 18:00, la Teatrul de Vară se va organiza Festivitatea de premiere.
În recital, vor urca pe scenă anul acesta, ansamblurile folcorice din Macedonia, Bulgaria, Serbia și Bosnia.
Terenul pentru Penitenciarul Caracal, recuperat de primărie
Primăria Caracal a reintrat în posesia terenului pe care ar fi trebuit să se construiască un penitenciar. Guvernul a aprobat o hotărâre în acest sens. Administrația locală a obținut și alte terenuri și vrea să facă o zonă industrială și un nou cartier.
”Dragi caracaleni, după aproape doi ani de efort, drumuri la București, discuții și corespondență cu reprezentanții Ministerului Justiției, împreună cu domnul deputat Adrian CHESNOIU, am reușit să recuperăm terenul AVIASAN care a fost cedat cu mulți ani în urmă de către Primăria Caracal pentru construirea unui penitenciar. Amândoi am susținut prin repetatele noastre demersuri necesitatea retrocedării acestui teren orașului Caracal, care aparține de drept comunității noastre și care reprezintă un avantaj extraordinar pentru dezvoltarea economică a orașului nostru! Iată că eforturile noastre au fost încununate cu succes iar prin Hotărârea de Guvern nr. 616/18.06.2024 cele 22,7 hectare de teren, se reîntorc în patrimoniul comunității noastre.
Mai mult decât atât am reușit să obținem în plus alte 75 de hectare de teren și construcțiile existente în fosta unitate militară unde a funcționat Batalionul Disciplinar, mărind astfel considerabil patrimoniul administrativ al Caracalului! Terenurile recuperate vor fi destinate construirii zonei industriale a orașului și a unui cartier nou destinat tuturor categoriilor de specialiști din orașul nostru, în special tineri, dorind astfel să le oferim acestora condiții pentru o viață de calitate și suficiente motive pentru a rămâne sau reveni în Caracal! Totodată, zona va deveni un punct de atracție pentru investitorii care vor să își locheze afacerile în zona Caracalului.
Vreau să aduc mulțumiri domnului prim-ministru Marcel Ciolacu, domnului senator Paul Stănescu și domnului (fost) secretar de stat Bogdan Ilea de la Ministerul Justiției pentru contribuția la finalizarea acestui lung demers! Încă o dată dovedim că împreună se poate!”, a fost mesajul transmis de edilul municipiului Caracal, Ion Doldurea.
Noi locuri de muncă pentru caracaleni
Fabrica Greenbrier AstraRail din Caracal și-a extins activitatea prin înființarea unui atelier de montare osii. De altfel, au fost scoase la concurs pentru angajare în ultimii doi ani sute de locuri de muncă, investiția fiind una benefică pentru comunitate.

Prezent la inaugurare, Ion Doldurea, primarul Municipiului Caracal și-a exprimat convingerea că acest demers este menit să genereze noi locuri de muncă pentru locuitorii orașului.
“Una din prioritățile mandatului meu este de a crea oportunități pentru a atrage investitori în Caracal. Investițiile înseamnă dezvoltarea orașului și prosperitate pentru comunitatea noastră. Provocarea noastră nu este atât legată de lipsa locurilor de muncă, pentru că există locuri de muncă în Caracal, ci mai degrabă de domeniile în care există cerere de forță de muncă și nivelul de salarizare. Prin dezvoltarea de noi capacități industriale vom asigura premise pentru îmbunătățirea calității vieții și siguranța locului de muncă pentru locuitorii orașului”, a declarat Ion Doldurea, primarul Municipiului Caracal.
Mario de Mezzo ”Cei care cei care sunt angajaţi pe criterii exclusiv politice, cei care nu performează, cei care căpuşează, cei care doar împing aerul dintr-un birou în altul vor pleca acasă”
Noul primar al municipiului Slatina, Mario De Mezzo, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, că va face ”curățenie” în Primăria Slatina, după prelurea oficială a mandatului de primar.
„Cei care cei care sunt angajaţi pe criterii exclusiv politice, cei care nu performează, cei care căpuşează, cei care doar împing aerul dintr-un birou în altul vor pleca. Le recomand să plece până ajung eu. Oamenii oneşti, muncitori, cei care au ţinut în spate primăria şi instituţiile legate direct de primărie, vor fi recompensaţi. Experienţa lor în relaţia cu Primăria Slatina va fi valorificată la maximum. Pilele, şmecherii, golanii vor pleca”, a transmis Mario De Mezzo, în cadrul conferinței de presă.
De asemenea, Mario de Mezzo le-a mulțumit slătinenilor pentru faptul că au decis să meargă la vot și pentru încrederea pe care i-au acordat-o, dar și colegilor de partid și echipei care l-a susținut. „Victoria Partidului National Liberal la Slatina arată că slătinenii nu mai pot fi păcăliți. Slătinenii au înteles că e nevoie de o administrație care să facă lucruri pentru ei tot timpul, nu doar trei săptămâni înainte de alegeri… Locuitorii orașului au înteles adevărul, nu s-au lăsat manipulați și au votat în consecință. Diferența de scor, dintre mine și Emil Moț, arată că slătinenii au dorit această schimbare. Am câștigat cu aproape jumătate dintre voturile exprimate, la o prezență la vot record pentru Slatina. Acest lucru îmi dă legitimitate și reprezentativitate. (…) Le mulțumesc slătinenilor pentru faptul că au ieșit la vot și pentru faptul că mi-au arătat încrederea lor. Eu am devenit doar vocea oamenilor. Faptul că oamenii au votat masiv cu adevărul spuselor mele arată că ei au crezut , au stiut si au vrut să scape de o caracatiță mafiotă”, a declarat Mario de Mezzo.
Mario de Mezzo s-a arătat nemulțumit și de modul în care au fost implementate unele proiecte în Slatina, criticând funcționarea și montarea semafoarelor inteligente de pe raza municipiului.
”În toate oraşele europene, în toate oraşele civilizate din România, sunt îngropate cablurile sub pământ să putem să privim cerul. În Slatina noi tragem cabluri din cabluri, peste cabluri, ca să punem pe 100 de metri patru semafoare… să ajungă la toată lumea. Patru semafoare în 100 metri? E cineva care n-a înjurat în ultima luna de zile în municipiul Slatina, este cineva care conduce şi n-a înjurat mergând de la Poştă până la CEC şi fiind nevoit să stea la patru semafoare? Acestea sunt semafoare inteligente? Mă ajută cineva să înțeleg? Că nu sunt sincronizate. Nu creează doar cozi, creează ambuteiaje. Rolul semafoarelor este de a fluidiza traficul în Slatina. În Slatina se întâmplă altfel”, a mai adăugat Mario De Mezzo.
Mario de Mezzo a fost ales duminica-9 iunie, primarul municipiului Slatina, cu 48,98% din voturi, în timp ce fostul primar, Emil Moţ a obţinut doar 38,56% din voturi.
Slatinenii au ales schimbarea! Mario de Mezzo, noul primar al municipiului Slatina
Candidatul PNL, Mario De Mezzo a câștigat alegerile din Slatina cu peste 3.000 de voturi, în fața contracandidatului său, Emil Moț.
„Victoria este a Slatinei și a slătinenilor. Mă bucur împreună cu slătinenii de această victorie magistrală. Slătinenii au învins, au știut sa facă diferența dintre manipulare și adevăr și au știut să aleagă așa cum trebuie. Slătinenii sunt magnifici! Vă mulțumesc din suflet!”, a declarat Mario de Mezzo la aflarea rezultatelor.
Emil Moț: ”Accept cu demnitate voința dumneavoastră”
Slătinenii au ales schimbarea, Mario de Mezzo, candidatul PNL, fiind ales noul primar al municipiului Slatina. Fostul primar al Slatinei, Emil Moț, a ținut însă, să le mulțumească slătinenilor pentru încredere și sprijinul acordat în cei 8 ani și le promite că indiferent de schimbările care vor urma, binele municipiului Slatina, va rămâne o prioritate pentru el.
”Dragi slătineni, în primul rând, vreau să vă mulțumesc din suflet pentru încrederea și sprijinul pe care mi le-ați oferit de-a lungul anilor. A fost o onoare și un privilegiu să vă reprezint ca primar al acestui oraș minunat. Alegerile de acum au adus un nou capitol pentru Slatina și, deși rezultatul nu este cel pe care mi l-am dorit, accept cu demnitate voința dumneavoastră. Sunt recunoscător pentru fiecare moment petrecut în slujba comunității noastre și pentru oportunitatea de a contribui la dezvoltarea orașului. Sunt mândru de tot ceea ce am realizat împreună, de faptul că Slatina este un oraş modern, curat şi frumos. Vă mulțumesc pentru susținere, pentru dialogul constructiv și pentru toate momentele de neuitat. Închei cu speranța că, indiferent de schimbările care vor urma, vom rămâne uniți și vom continua să lucrăm împreună pentru binele orașului nostru. Cu respect și recunoștință” a transmis fostul primar al municipiului Slatina, Emil Moț.
Muzeul de Etnografie și Istorie Urbană ”Ion Hagiescu – Miriște” a fost inaugurat, oficial
La eveniment au luat parte, Adrian Chesnoiu, deputat PSD, Marius Oprescu, președintele Consiliului Județean Olt și primarul Municipiului Caracal, Ion Doldurea.




