Alexandru Rafila: „Centrele de testare pentru Covid-19 vor funcţiona doar în weekend”

0

Potrivit Ministrului Sănătăţii, Alexandru Rafila, a anunţat, începând de săptămâna viitoare, centrele de recoltare a probelor pentru testele COVID-19 din Bucureşti vor funcţiona doar în weekend. În timpul săptămânii testarea se poate face în cabinetele medicilor de familie.

„O să extindem în weekend centrele de recoltare a probelor pe care le-am început în Bucureşti în weekendul trecut, o să extindem la nivelul întregii ţări, încât pacienţii, în weekend, când nu au medici de familie, să se poată duce la spital, unde să li se preleveze probe. E vorba doar de pacienţii simptomatici care se înscriu pe platforma Direcțiilor de Sănătate Publică, a afirmat Rafila înaintea şedinţei de guvern.

Ministrul a precizat că la Bucureşti s-a ajuns deja la circa 4.000 de probe pe zi, menţionând că centrele vor funcţiona doar în weekend.

„Lucrurile au mers bine la Bucureşti, chiar dacă au fost anumite aglomeraţii, poate temporare sau oameni care voiau să plece în vacanţă şi voiau să-şi facă test la DSP. Eu înţeleg că toată lumea vrea să meargă gratis în vacanţă, dar era un abuz care, din păcate, a fost speculat de unele posturi de televiziune. La Bucureşti, deja am ajuns la circa 4.000 de probe pe zi care s-au recoltat în aceste centre, iar ele vor funcţiona, începând de săptămâna viitoare, doar în weekend. În timpul săptămânii avem cabinetele, cele patru mii de cabinete aproape de medici de familie, care pot să facă testarea fără niciun fel de problemă”, a adăugat ministrul Sănătăţii, potrivit digi24.ro.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/27/centru-de-recuperare-in-orasul-potcoava/

Centru de Recuperare în orașul Potcoava

0
Începând de luni, 31 ianuarie 2022, se deschide Centrul de Recuperare aflat în incinta fostei schele Petrom, în orașul Potcoava.
În baza biletului de trimitere de la medicul de familie, cu cardul de sănătate, pacienții vor putea fi consultați de un medic reumatolog și vor beneficia de :
-Fizioterapie
-Magnetodiaflux
-Unde Scurte
-Curenti Diadinamici
-Ionizari/Galvanizari
-Bai galvanice
-Ultrasunete
-Aerosoli
-Masaj terapeutic
-Kinetoterapie
-Magnetoterapie

Zeci de blocuri vor fi reabilitate în Caracal

Primăria Municipiului Caracal are în plan să obțină fonduri prin PNRR pentru anveloparea blocurilor. Într-o primă etapă sunt vizate 31 de blocuri.

Un număr de 31 de blocuri vor fi reabilitate. Proiectul se află pe lista de priorități a Primăriei Caracal. Pe lângă alte proiecte importante care urmează să fie implementate în municipiul Caracal, ne dorim să anvelopăm și blocurile, mai ales cele care sunt la strada principală. În cadrul proiectului se va avea în vedere și  reabilitarea acoperișurilor”, a declarat primarul municipiului Caracal, Ion Doldurea

Cei din conducerea locală sunt convinși că în maxim 3 ani municipiul Caracal va avea o nouă înfățișare, demnă de un oraș european.

Cum va arăta orașul Balș în 2022?

Cum va arăta Balșul în 2022? Aceasta este întrebarea la care ne oferă un răspuns însuși edilul orașului , Cătălin Rotea.

Acesta a sintetizat proiectele majore ale orașului Balș. Pe lista priorităților pentru anul 2022 se află:

𝐈𝐧𝐟𝐫𝐚𝐬𝐭𝐫𝐮𝐜𝐭𝐮𝐫𝐚:
 -Alimentare cu apă pentru străzile: Popa Șapcă, Mâinești, Cuza Vodă, Luncii, Macului, Prelungire 1 Decembrie, Luncii prelungire și ramificație;
 -Canalizare pentru străzile: Măceșului, Bradului, Mărășești, Mihail Drumeș, Viilor, Ciocârliei, Popa Șapcă, Cuza Vodă și integral în cartierele Corbeni/ Româna și Vârtina/ Crizantemelor;
Iluminat public – extinderea sistemului de iluminat public și înlocuirea tuturor becurilor actuale cu lămpi led;
Gaze naturale – finalizarea lucrărilor pe străzile: Salcâmilor, Mihail Drumeș, Viilor, Anton Pann, Chilia, Turda, Cometa; Continuăm până la racordarea celor 600 de locuințe, care nu au încă gaze naturale, în special cartierul Corbeni/ Româna.
 -Sistematizare și modernizare străzi și trotuare: 1 Decembrie, Frații Buzești, Petre Pandrea, Nufărului; Demarăm studiile de fezabilitate pentru modernizarea tuturor străzilor și trotuarelor din zona Orașului Vechi și cartierul Teiș.
Demarare studiu de fezabilitate pentru alimentare apă și canalizare în cartierul Spineni.
 𝐒𝐩𝐢𝐭𝐚𝐥 (𝐒𝐚̆𝐧𝐚̆𝐭𝐚𝐭𝐞):
-Reabilitarea integrală a secției Pediatrie, inclusiv montarea unui loc de joacă aferent secției;
Construcția unei noi spălătorii;
Reabilitarea Camerei de Gardă, Radiologiei, bucătăriei, cantinei, corpului administrativ, cabinei acces poartă;
-Asigurarea finanțării și demararea lucrărilor pentru construcția Centrului de Primiri Urgențe, dotat cu Computer Tomograf;
Extinderea serviciilor medicale, dar mai ales creșterea CALITĂȚII lor (voi reveni cu detalii despre vechi metehne din acest domeniu).
𝐒̦𝐜𝐨𝐥𝐢 𝐬̦𝐢 𝐆𝐫𝐚̆𝐝𝐢𝐧𝐢𝐭̦𝐞 (𝐄𝐝𝐮𝐜𝐚𝐭̦𝐢𝐞):
Reabilitarea GPN Ion Creangă (grădiniță și cămin);
Reabilitare Sală de Sport a Colegiului Tehnic;
Reabilitare/ sistematizare și împrejmuire Școala Gimnazială “Mihail Drumeș”;
Reabilitare Grădinița Teiș;
Împrejmuire Școala Generală Nr. 1;
Dotări moderne pentru toate școlile și grădinițele din oraș;
Finalizarea proiectelor cu finanțare europeană ale precedentei administrații (voi reveni cu detalii despre eficiența și rentabilitatea investițiilor făcute în școli și grădinițe în ultimii 8 ani);
Premierea performanței școlare (burse), indiferent dacă sumele vor fi asigurate sau nu de Guvern, așa cum s-a mai întâmplat în ultimii ani;
𝐋𝐨𝐜𝐮𝐢𝐧𝐭̦𝐞:
Darea în folosință a 20 de apartamente ANL;
Construcția unui nou bloc ANL cu 20 de apartamente;
Construcția a 48 de apartamente – locuințe sociale;
Finalizarea cadrului legal de închiriere, pentru persoanele care stau în blocurile Temerarii și G6;
𝐏𝐚𝐫𝐜𝐮𝐫𝐢 𝐬̦𝐢 𝐬𝐩𝐚𝐭̦𝐢𝐢 𝐯𝐞𝐫𝐳𝐢:
Modernizarea Platoului “Casa Tineretului” și părculețului de lângă Primărie;
Modernizarea Parcului “Balta Gării”;
Modernizarea Părculețului vizavi de magazinul Lidl;
Demararea studiilor de fezabilitate pentru reabilitarea integrală a Parcului Central și Parcului Gengea, din fonduri europene;
𝐙𝐨𝐧𝐞 𝐝𝐞 𝐛𝐥𝐨𝐜𝐮𝐫𝐢:
-Demararea studiilor de fezabilitate pentru reabilitarea termică a scărilor de bloc și pentru sistematizarea tuturor spațiilor dintre blocuri (străzi, parcări, trotuare, spații verzi, mobilier urban, locuri de joacă);
𝐒𝐞𝐫𝐯𝐢𝐜𝐢𝐢 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐞:
-Înființarea “Clubului Pensionarilor” prin reabilitarea integrală a fostei centrale termice din spatele CEC;
Înființare Centru Multifuncțional (inclusiv sală de proiecție și spectacole) pentru tineri;
Construcție Bazin de Înot în spatele Parcului Central;
Construcție Sală de Sport în spatele Parcului Central;
Reabilitarea Halei de Lactate și a zonei de vânzare produse industriale;
Reabilitarea termică a Primăriei și Creșei;
Sistem de supraveghere video (40 camere) în tot orașul, în special în zona școlilor.
„O parte din proiecte sunt în curs de finalizare, altele vor începe efectiv în acest an, urmând să fie gata în anii viitori. Ele nu rezolvă toate problemele orașului, dar sunt pași importanți pentru ceea ce înseamnă transformarea radicală a Balșului. Avem un buget redus, dar vom face lucruri mari cu el. N-am uitat de principala problemă a orașului, locurile de muncă, nu numai în comerț, ci mai ales in producție și servicii, dar despre acestea voi reveni în cel mai scurt timp, cu noi informații”,  a declarat primarul orașului Cătălin Rotea. 

România se aşteaptă la un val de refugiaţi ucraineni

Potrivit Ministrului Apărării, țara noastră nu va intra în niciun război de tip militar, dar trebuie să fie pregătită pentru consecinţele unui posibil conflict de la graniţa Ucrainei.

„România nu va intra în niciun război în acest moment. România trebuie să fie pregătită doar pentru consecinţele unui posibil conflict de la graniţa Ucrainei „, a afirmat Vasile Dîncu,  potrivit Agerpres.

El a spus că autorităţile nu se aşteaptă, în acest moment, la „un război cald”.

„Nu putem să spunem cu siguranţă dacă va fi război acolo, în Ucraina, pentru că ar fi foarte mari costurile pentru Rusia dacă ar face acest lucru. NATO a anunţat prin vocea lui Stoltenberg (secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice – n.r.) că nu poate fi vorba de o intervenţie militară, pentru că Ucraina nu este membru al Alianţei, deci nu poate fi vorba de un răspuns militar. Din perspectiva asta, noi, România, şi NATO nu vor intra în război de tip militar. Sigur că războiul economic, războiul de alte facturi, blocajul economic poate va exista dacă va fi un conflict, dar în acest moment la un război cald, ca să spunem aşa, nu ne aşteptăm”, a subliniat ministrul român al Apărării.

Întrebat dacă România se aşteaptă, în perioada următoare, la un val de refugiaţi ucraineni, Vasile Dîncu,  a precizat că autorităţile se pregătesc pentru acest lucru.

„Dacă ne uităm la toate tipurile de conflict de tip militar, migraţii masive din calea războiului se pot produce şi ne aşteptăm şi noi la acest lucru, evident, chiar dacă la prima vedere unii au senzaţia că noi nu ne pregătim pentru posibile efecte secundare ale unui război. Noi ne pregătim pentru asta. Suntem pregătiţi, în acest moment, pentru o posibilă asistenţă pentru migranţi din această perioadă. Este o datorie umanitară”, a afirmat ministrul Apărării Naţionale

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/22/cod-galben-de-ninsori-si-viscol-valabil-pana-luni/

Cod galben de ninsori și viscol, valabil până luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o avertizare cod galben de viscol și ninsori care vizează zona Carpaților Meridionali, la altitudini de peste 1.700 de metri.

Potrivit ANM, în Carpații Meridionali, la altitudini de peste 1.700 de metri, vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor depăși 80 – 100 km/h, va fi viscol, iar vizibilitatea redusă.

Ninsorile vor fi însemnate cantitativ și se va depune strat nou de zăpadă, local consistent.

Avertizarea este valabilă până luni, la ora 10.00.

O altă avertizare intră în vigoare duminică, la ora 10.00 și vizează jumătatea vestică a Moldovei, local în Carpații Orientali și Occidentali.

ANM arată că în jumătatea vestică a Moldovei, local în Carpații Orientali și Occidentali, temporar va ninge viscolit, iar la rafală vor fi viteze în general de 50 – 70 km/h.

Vor fi ninsori slabe și vânt în general moderat (40 – 50 km/h) vor fi și în estul Moldovei și al Munteniei și pe arii restrânse în Dobrogea.

Avertizarea este valabilă până luni, la ora 10.00.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/22/ambasadorul-romaniei-in-sua-vorbeste-despre-scutul-de-la-deveselu/

Ambasadorul României în SUA vorbește despre importanța scutului de la Deveselu

Ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru, a anunțat sâmbătă, 22 ianuarie, că a avut o întâlnire cu oficialul american pentru controlul armamentelor, Bonnie Jenkins.

Discuția a vizat se pare Parteneriatul Strategic dintre România și Statele Unite, cooperarea bilaterală în domeniul securității și apărării, dar și despre importanța strategică a scutului anti-rachetă de la Deveselu.

„Am avut o discuție excelentă cu ambasadoarea Bonnie Jenkins, subsecretar de stat pentru controlul armamentelor și securitate internațională în cadrul Departamentului de Stat al SUA. Am discutat despre Parteneriatul Strategic dintre România și Statele Unite, aflat anul acesta la cea de-a 25-a aniversare, despre cooperarea bilaterală în domeniul securității și apărării, inclusiv în cadrul NATO. De asemenea, împreună cu subsecretarul de stat am evidențiat importanța proiectului strategic comun de apărare împotriva rachetelor balistice Aegis Ashore de la Deveselu, o contribuție semnificativă pentru apărarea colectivă aliată, ca parte integrantă a capabilității aliate de apărare antirachetă”, a fost mesajul transmis de Andrei Muraru, Ambasadorul României în SUA.

Zilele trecute, Andrei Muraru a avut o întâlnire și cu Mikko Hautala, ambasadorul Finlandei în Statele Unite și este de părere că amenințările de securitate de la granițele Ucrainei reprezintă un motiv de îngrijorare.

A fost o oportunitate de a lăuda în primul rând relația noastră grozavă la nivelul UE și cooperarea excelentă în elaborarea împreună cu Croația a programului nostru trio (ca președinții succesive ale Consiliului UE între 1 ianuarie 2019 și 30 iunie 2020). Finlanda și SUA se bucură de un parteneriat și o prietenie durabilă, iar acesta este unul dintre multele lucruri pe care le avem în comun. Suntem amândoi foarte îngrijorați de amenințările de securitate care se desfășoară la granițele Ucrainei și ne-am împărtășit opiniile comune când vine vorba de respectarea dreptului internațional și a suveranității statului”, a declarat Ambasadorul României în SUA.

Situația de la granița dintre Ucraina și Rusia se precipită de la o zi la altă, iar statele membre UE, NATO și Statele Unite încearcă să pregătească o eventuală ripostă, militară și economică la adresa Rusiei, în cazul în care aceasta va ataca Ucraina. De altfel, temerile că acest lucru este tot mai posibil sunt vizibile. Președintele american a declarat că SUA ar putea trimite  mai mulți militari în România și Polonia, iar președintele Franței a anunțat că și țara sa este pregătită să suplimenteze forțele militare pe flancul de est și să trimită soldați în România. Între timp, Vladimir Putin cere concesii clare din partea Occidentului pentru a nu trece la acțiune. Până va primi ce își dorește, liderul de la Moscova a ordonat suplimentarea trupelor de la granița cu Ucraina.

După eșecul negocierilor de săptămâna trecută de la Geneva și Bruxelles, tensiunile sunt în creștere, iar liderii europeni, dar și președintele Joe Biden sunt tot mai convinși de intențiile agresive ale lui Vladimir Putin. Joe Biden a declarat că Vladimir Putin va ordona trupelor să intre în Ucraina pentru că „trebuie să facă o mișcare”.

Serviciile de informații ucrainiene vorbesc deja despre 127.000 de militari prezenți la granița dintre cele două state, în creștere în ultimele zile. În plus, Moscova aduce tehnică de luptă, cu trenul, tocmai din vestul îndepărtat și din Siberia.

Ucraina a primit vineri primul transport cu asistenţă de securitate din partea Statelor Unite, care conține peste 90.000 de kilograme de armament și muniție pentru soldații ucraineni care apără țara „din linia întâi”. Ajutorul a fost autorizat de preşedintele Joe Biden, a anunţat sâmbătă ambasada americană de la Kiev. SUA au pregătit transporturi cu ajutoare militare pentru Ucraina în valoare de 200 de milioane de dolari și au anunțat că le vor suplimenta, dacă Rusia va declanșa o invazie, potrivit digi24.ro.

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/22/a-intrat-cu-masina-intr-o-caruta/

 

A intrat cu mașina într-o căruță

Un accident rutier a avut loc, sâmbătă dimineață, în localitatea Văleni, județul Olt. În eveniment au fost implicate o căruță și un autoturism, iar două persoane au fost rănite.

La fața locului, s-au deplasat imediat polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Drăgănești-Olt, care au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe raza localității Văleni.

Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că în eveniment, pe Drumul Județean 679, a fost implicat un autoturism condus de o femeie, în vârstă de 30 de ani și o căruță în care se aflau 2 femei, cu vârstele de 40, respectiv 69 de ani.

Potrivit informațiilor furnizate de reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Olt, în urma coliziunii, cele două femei care se aflau în căruță, au necesitat îngrijiri medicale, fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slatina.

Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul, fiind întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

 

Citește și https://www.adevaruldinoltenia.ro/2022/01/22/noutatile-cfr-in-mersul-trenurilor-pe-ruta-corabia-caracal/

Noutățile CFR în mersul trenurilor pe ruta Corabia-Caracal

De marți, 25 ianuarie 2022, CFR Călători va circula pe ruta Corabia – Caracal și retur pentru deservirea publicului călător din zonă. Astfel, pe această rută din 25 ianuarie, pasagerii vor putea beneficia de toate ofertele puse la dispoziție de CFR Călători, iar prețul biletelor este accesibil tuturor.

Pentru asigurarea mobilității cetățenilor, CFR Călători va opera un număr de 3 perechi de trenuri pe relația Corabia – Caracal și retur, cu deservirea localităților din parcurs, astfel:

  • R 9060 Piatra Olt (plecare 03:55) – Caracal (sosire 04:44/plecare 04:50) – Corabia (sosire 05:55), cu excepția zilelor de sâmbătă, duminică și 25.04.2022
  • R 9064 Piatra Olt (plecare13:10) –  Caracal (sosire 13:59/ plecare 14:11) – Corabia (sosire 15:15), cu excepția zilelor de sâmbătă și a sărbătorilor legale
  • R 9062 Corabia (plecare 06:03) – Caracal (sosire 07:07/ plecare 07:25) – Piatra Olt (sosire 08:10 /plecare 08:25)– Slatina (sosire 08:49), cu excepția zilelor de sâmbătă, duminică și 25.04.2022
  • R 9066 Corabia (plecare 15:28) – Caracal (sosire 16:29/ plecare 16:35)– Piatra Olt (sosire 17:25), cu excepția zilelor de sâmbătă și a sărbătorilor legale
  • 15200 Piatra Olt (plecare 16:45) – Caracal (sosire 17:38/plecare 17:45) – Corabia (sosire 18:49), cu excepția zilelor de sâmbătă și a sărbătorilor legale
  • 15202 Corabia (plecare 19:00) – Caracal (sosire 20:01/ plecare 20:27) – Piatra Olt (sosire 21:12), cu excepția zilelor de sâmbătă și a sărbătorilor legale

Trenurile vor fi tarifate la nivel de trenuri Regio, astfel că prețurile biletelor vor fi accesibile tuturor. O călătorie pe relația Corabia – Caracal (41 km) la clasa a 2-a costă 6,80 lei, iar un abonament lunar cu număr nelimitat de călătorii pe aceeași relație este 150,00 lei. De asemenea, la aceste trenuri sunt valabile toate facilitățile pentru elevi, studenți, pensionari și celelalte categorii stabilite prin acte normative, precum și ofertele comerciale ale companiei.

Înainte de efectuarea călătoriei, pasagerii trebuie să se asigure că au achiziționat bilet pentru evitarea taxării suplimentare în tren și/sau suportarea costurilor amenzii conform reglementărilor în vigoare. În punctele de oprire unde CFR Călători nu are case de bilete, imediat după îmbarcarea în tren călătorii au obligaţia de a-şi procura biletele de la conductorul de tren, care va aplica tariful de la casa de bilete. În caz contrar, se va aplica taxarea suplimentară.

Informații actualizate despre circulația trenurilor sunt disponibile la:

Reprezentanții CFR amintesc însă că, purtarea măștii de protecție la bordul trenurilor este obligatorie pe toată durata călătoriei.

 

Pompierii olteni au salvat mii de vieți în anul 2021

Joi, 20 ianuarie, în prezența reprezentanților principalelor instituții cu atribuții și responsabilități în gestionarea situațiilor de urgență, salvatorii olteni și-au prezentat activitatea desfășurată în anul 2021.

În ceea ce priveşte situaţia operativă, în anul 2021 ISU Olt a fost solicitat să intervină la un număr de 16.444  evenimente astfel:

Pe tipuri de riscuri:

  • Incendii = 1122 intervenţii;
  • Asigurare/ Supraveghere = 56 intervenții;
  • Salvări animale = 44 intervenții;
  • Ajutor medical de urgență = 5843 intervenții;
  • Alte intervenții = 4537 intervenții;
  • Protecția mediului = 95 intervenții;
  • Asistență persoane = 183 intervenții;
  • Protecția comunităților = 4210 intervenții;
  • Exerciții = 26 exerciții;
  • Deplasări fără intervenții, etc= 328 intervenții.

„Aproape două misiuni în fiecare oră au gestionat echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Matei Basarab al județului Olt, în anul care tocmai s-a încheiat. 16.444 de misiuni nu reprezintă doar un număr, înseamnă mii de ore de muncă și de pregătire, iar în urma acestor intervenții au fost salvate vieți, bunuri și amintiri! Mulțumirile noastre tuturor colegilor care au depus eforturi constante pentru ca intervențiile încredințate să fie încheiate cu succes! Mulțumim, de asemenea, cetățenilor, cei care ne-au acordat de fiecare dată încrederea lor și ne-au obligat astfel să încercăm să ne autodepășim!”,a fost mesajul transmis de reprezentanții ISU Olt.

Din totalul evenimentelor,  29 intervenţii au fost în jud. Dolj  şi 1 intervenţie pe teritoriul jud. Vâlcea. A fost constatată o creştere procentuală  de   25,74 % faţă de anul 2020, în care s-a intervenit la 12.211 de evenimente.

Potrivit datelor furnizate de reprezentanții ISU Olt, raportat la  domeniul de activitate ,  341 incendii s-au produs la gospodării, anexe, bunuri ale populației,  47  incendii la domeniul public al statului,  39 incendii la domeniul privat român şi străin, iar 695 incendii s-au produs la vegetaţia uscată, mirişti etc.

Dintre  principalele cauze care au dus la favorizarea incendiilor putem enumera :

  • Acţiune intenţionată = 26
  • Mijloace de încălzire = 23
  • Instalații electrice defecte = 108
  • Foc deschis în spații deschise = 89
  • Coș, burlan de fum defect = 49
  • Fumatul = 17

Pe timpul acţiunilor de intervenţie au fost salvate  64 persoane, 61 adulţi şi 3 copii.

În anul 2021 echipajele SMURD au participat la 5843 intervenţii din care 5732 intervenţii de prim ajutor calificat  şi  111 intervenţii la descarcerare. În urma acestora au fost asistate medical 6110 persoane din care 5829 adulţi şi 281 copii.

Pe parcursul anului 2021, serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă au participat la 398 intervenţii, din care 296 intervenţii au fost în cooperare cu serviciile profesioniste pentru situaţii de urgenţă, iar la 102 intervenţii singure.

În  anul 2021, ISU Olt prin dispeceratul integrat, a asigurat gestionarea a 32.866 apeluri de urgenţă specifice direcţionate de S.N.U.A.U. 112, şi monitorizarea a 2528 transporturi speciale.

În perioada sezonului estival iunie- septembrie 2021, ISU Olt a asigurat forțe și mijloace pentru sprijinirea acțiunilor de intervenție în zona de competență a ISU Dobrogea al județului Constanța.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă ,,Matei Basarab”al jud. Olt, funcţionează ca structură integrată, componentă a Sistemului Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă şi are în compunere 17 structuri funcţionale iar ca subunităţi de intervenţie : Detaşamentul de pompieri Slatina cu  gărzi de intervenţie la Slatina şi Balş,  Detaşamentul de pompieri Caracal cu gărzile de intervenţie la  Osica de Sus, Stoeneşti, Vişina  şi  Staţia de pompieri Scorniceşti.