32.3 C
Slatina
vineri, iunie 26, 2026
No menu items!
spot_img
AcasăActualitateGigel Știrbu, acuzații la adresa PSD: ”Cel mai toxic trio din politica...

Gigel Știrbu, acuzații la adresa PSD: ”Cel mai toxic trio din politica noastră”

Deputatul PNL Gigel Știrbu, a lansat un atac extrem de dur la adresa conducerii PSD, după declarațiile făcute de Lia Olguța Vasilescu privind posibilitatea instalării unui nou guvern condus de Sorin Grindeanu.

Într-o postare publică liberalul susține că PSD încearcă să „scape de responsabilitate”, deși a contribuit decisiv la căderea Guvernului prin moțiunea de cenzură. Gigel Știrbu ironizează declarațiile Olguței Vasilescu și acuză partidul că încearcă să transmită public ideea existenței unei majorități parlamentare care, în realitate, nu ar exista.

„Eu v-am spus că este cel mai toxic trio din politica noastră!”, își începe deputatul mesajul, făcând referire la tandemul politic PSD și la jocurile din culisele negocierilor pentru formarea noului Executiv.

Potrivit parlamentarului liberal, PSD evită în continuare să își asume direct guvernarea, deși susține public că deține voturile necesare pentru instalarea unui premier. În același timp, Știrbu critică lipsa unei poziții clare în urma consultărilor de la Cotroceni și susține că social-democrații transmit mesaje contradictorii despre formula viitorului guvern.

Deputatul PNL de Olt ironizează inclusiv scenariul unui guvern tehnocrat susținut indirect de PSD, afirmând că partidul ar încerca astfel să păstreze influența politică fără a-și asuma costurile guvernării. Liberalul susține că adevărata miză nu este numele viitorului premier, ci asumarea responsabilității politice într-un moment tensionat pentru România.

”De fapt, PSD încearcă acum să repare imaginea eșecului de la Cotroceni. Au fugit de răspundere când trebuia să vină cu nume, program și majoritate, apoi au trimis-o pe Olguța să explice că, de fapt, PSD poate instala guvern. Sigur că poate. În România, orice partid poate instala guvern la declarații. Problema apare când trebuie să treacă de Parlament, de voturi, de oameni reali și, în cazuri extreme, de aritmetică.

Grindeanu așteaptă în continuare ajutor de la Nicușor Dan cu un guvern tehnocrat. Asta ar fi soluția perfectă pentru PSD: altcineva premier, PSD în Parlament cu mâna pe frână, iar responsabilitatea plimbată prin oraș ca un colet fără destinatar. Un guvern tehnocrat fără majoritate politică ar fi exact ce trebuie pentru PSD: destul de slab ca să fie blocat, destul de neutru ca să fie criticat și destul de singur ca să fie abandonat.

Aici este miza reală. Nu numele premierului, nu poza de la Cotroceni, nu declarația Olguței. Miza este cine își asumă guvernarea. Dacă PSD are voturi, să facă guvern. Dacă vrea Grindeanu premier, să-l pună pe masă. Dacă are sprijin de la AUR, să-l spună clar. Dacă are sprijin de la PNL, să arate unde. Dar să nu mai joace teatru cu guvern minoritar, tehnocrat, coaliție refăcută și premier PNL, toate în aceeași frază”, afirmă Gigel Știrbu în mesajul său.

În finalul postării, acesta acuză PSD că a contribuit la prăbușirea actualei formule guvernamentale, fără să prezinte ulterior o alternativă clară și funcțională.

”La Cotroceni PSD nu a propus niciun nume de premier, nu și-a asumat guvernarea. Pentru că asta nu mai e politică. E stand-up instituțional. PSD a votat moțiunea, a dărâmat guvernul, apoi a întrebat cine vine să strângă cioburile. Iar Olguța ne explică acum, foarte serioasă, că PSD are voturile. Excelent. Atunci să le numere cu voce tare. În Parlament, nu la televizor”, a mai transmis acesta.

Mesajul deputatului PNL vine într-un moment de tensiuni majore pe scena politică, în contextul negocierilor pentru formarea unei noi majorități parlamentare și desemnarea viitorului premier al României.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -

Cele mai populare

Comentarii recente